Demonstrace Neviditelní

7. prosince 2008

 

Včera jsme se Naďa a já zúčastnili demonstrativního pochodu Prahou. Proč byl pořádán a jak dopadl už napsali jíní, tak je budu pouze citovat:

 click! Z pozvánky na demonstraci:
"Podle průzkumů veřejného mínění je většina obyvatel ČR dlouhodobě proti umístění radaru. V médiích ale tento názorový proud nedostává téměř žádný prostor. V nejsledovanějších českých médiích se jednostranně prezentují téměř výhradně názory menšiny, která radar chce. Ve „veřejnoprávní“ televizi více než dva roky chybí vyvážený dialog a demokratická výměna názorů.

Proto v neděli 7.12. ve 13 hodin vyrazí současně v Praze a Brně řetěz naprosto bílých lidí, který bude představovat dvě třetiny „neviditelných“ občanů ČR nesouhlasících s radarem."

Ze zhodnocení proběhlé demonstrace:
"V Praze a v Brně se v neděli konal happening „Neviditelní“, jehož účastníci jím tak chtěli poukázat na nedostatečnou a nevyváženou diskuzi na téma umístění vojenské základny USA v ČR v českých médiích. Poukázali též na fakt, že přestože dvě třetiny občanů ČR jsou dlouhodobě proti zřízení této základny, nemají zástupci občanů dostatečný prostor v diskuzi a jejich názor je stávající vládou zcela ignorován. Posledním příkladem pohrdání názorem občanů ze strany vládních stran byla podle účastníků happeningu ratifikace radarových smluv v Senátu.

Dnešní happening byl v Praze zakončen před sídlem České televize na Kavčích horách, neboť především veřejnoprávní média by měla zaručovat dostatečnou diskuzi a prostor pro všechny názory, nejen ty vládní. V České televizi neproběhla v uplynulých dvou letech podle organizátorů happeningu ani jedna diskuze o americkém radaru, ve které by byl plnohodnotným účastníkem zástupce občanů.

Zástupci České televize se i přes hodinové čekání odmítli se zástupci hnutí Nenásilí setkat."
 

 click! Pro účast na demonstraci jsme se rozhodli hlavně proto, že plánovaný radar má stát pár kilometrů od Nadina domu v Brdech. Komu by se líbilo mít pětipatrovou mikrovlnku za barákem? Účastnili jsme se ale také proto, že se nám nelíbí plánovaná základna cizích vojsk na našem území. To už tady bylo a jak to dopadlo... Navíc historie nám říká, že až půjde opravdu do tuhého, budeme obětováni jako postradatelní. Stejně jako před 70 lety. A žádný radar nám nepomůže. Navíc jeho účelem nebude ochrana České republiky. To by musel být společně s raketama postaven na Slovensku :).

Akce byla bohužel poznamenána špatným počasím. Teplota se pohybovala kolem nuly a vytrvale mrholilo. I tak se nás ale sešlo kolem 150 lidí. Navlékli jsme se do bílých obleků a vyrazili na pochod. Šli jsme od Národního divadla přes ulici Spálenou na Václavské náměstí. Pak jsme se přemístili metrem na Kavčí hory, kde si naši organizátoři pokusli vymoci audienci v České televizi. Neúspěšně.

Akce byla bohužel poznamenána ještě další nepříjemností, tentokrát ryze soukromou. Úderem o chodník jsem si nakřápnul objektiv foťáku, a proto jsou všechny fotky kromě první částečně rozostřené. Zatím ještě nevím, kolik bude stát oprava, ale levné to nebude. Shit.
 

Nesmím zde zapomenout uvést i dvě krásné hlášky, které jsem během akce pochytil:

  • "Postav se před tu tramvaj, ona zastaví", mi radila jedna profesionální aktivistka, která věřila, že lidská soudržnost je více než hybnost rozjeté tramvaje na mokrých kolejích.
  • "Česká televize je Naše televize, proto vaše recepce je veřejný prostor, kde můžu být jak dlouho chci", jiná profesionální aktivistka reagující na rozkaz policie ČR k opuštění budovy zpráv ČT.

Mimo České televize měla akce docela velký mediální ohlas. Pro ilustraci jsou zde články ze dvou hlavních internetových portálů:


 

Závěrem bych ještě rád ukázal pár fotek z jediné další demonstrace, které jsem se účastnil - demonstrace u budovy ministerstva vnitra na Letné proti násilnému rozehnání CzechTeku 2005. Akce se účastnilo odhadem mezi 5 a 10 tisíci lidí:


 Zatím viditelná Naďa.  Snímek za všechny prachy. Během předávání foťáku k tomuto snímku se nám povedlo upustit foťák na chodník. Výsledkem je vyhnutý objektiv, takže všechny následující fotky jsou vlevo rozostřené. Foťák bude nutné v lepším případě opravit, v horším vyměnit.  Připravujeme se k pochodu.  Organizátoři.  Interview pro TV Prima.  Neviditelná Naďa.  Jdeme...  ... a jdeme.  Přechod ulice Spálené.  Přicházíme ke sv. Václavovi.  Neviditelný Štrůdl.  Formujeme se pro skupinové foto.  Skupinové foto. Naďa je úplně vlevo dole, já jsem bohužel mimo záběr. Foto by nenasili.cz, převzato z internetu a zvětšeno.  Kuk!  Neviditelný Dan.  Jdeme do metra.  KKK v metru :o)  Vystoupili jsme na Pražského povstání.  U ředitelství České televize na Kavčích horách.  Stojíme před budovou zpravodajství.  V recepci zpravodajství byla naše poklidná demonstrace...  ... zakončena poklidným incidentem za asistence české policie...  ... a pak jsme se poklidně rozešli.  Západ slunce u parabol České televize.  Společné foto dvou zmrzlin na závěr.